Przejdź do treści głównej

Pielęgnacja skóry po treningu jest tak samo ważna, jak rozciąganie mięśni - tłumaczy dr. Edyta Engländer Dermatolog i ekspert true™ men skin care

Pielęgnacja skóry po treningu jest tak samo ważna, jak rozciąganie mięśni - tłumaczy dr. Edyta Engländer Dermatolog i ekspert true™ men skin care

Sport może zarówno wpływać korzystnie na kondycję skóry, jak i prowadzić do pojawienia się problemów z cerą. O męskiej pielęgnacji z dermatolog Edytą Engländer rozmawia Maciej Adamaszek, twórca marki kosmetyków True™ men skin care i wielokrotny uczestnik zawodów Ironman.

Przez niemal całe swoje życie byłem aktywny fizycznie – teraz po pięćdziesiątce mam wrażenie, że nie tylko czuję się, ale i wyglądam młodziej od moich rówieśników, którzy niechętnie uprawiali sport. Jak ruch wpływa na stan skóry i jej starzenie?
Ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu tlen i składniki odżywcze są sprawniej transportowane do komórek, co poprawia ich dotlenienie i funkcjonowanie. Sport działa w pewnym sensie oczyszczająco – wraz z potem i łojem usuwane są z organizmu również toksyny czy nadmiar wolnych rodników, a skóra może dłużej zachować młody wygląd. Jednak często intensywny wysiłek prowadzi nie tylko do kontuzji i urazów, ale też odbija się na stanie cery.

Podczas trzyletnich przygotowań do pełnego dystansu Ironmana, doświadczyłem negatywnych skutków sportu na własnej skórze. Tak naprawdę to jej notoryczne przesuszenie i podrażnienie skłoniły mnie do zainteresowania się światem męskiej pielęgnacji i stworzenia true™. Dlaczego skóra czasem źle reaguje na aktywność fizyczną?
W trakcie uprawiania sportu gruczoły rozszerzają się i wydzielają pot oraz sebum, a rozszerzone pory to idealne środowisko do powstawania zaskórników czy trądziku. W przypadku osób trenujących zbyt intensywnie, może dojść do podwyższenia poziomu kortyzolu. Wysoki poziom tego hormonu działa niekorzystnie na skórę – zmniejsza ilość kolagenu i osłabia płaszcz hydro-lipidowy odpowiedzialny za jej ochronę. W efekcie cera traci nawilżenie i jest podatna na uszkodzenia – na podobne objawy skarżą się także osoby regularnie pływające w basenach z chlorowaną wodą. Jeśli dodamy do tego treningi w różnych warunkach atmosferycznych, okazuje się, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest tak samo ważna, jak regeneracja ciała po wysiłku.

Jak w takim razie właściwie przygotować skórę do aktywności na zewnątrz?
Podstawą jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem bez względu na porę roku. Osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, które wysuszają skórę, przyspieszają procesy starzenia i prowadzą do powstawania przebarwień. W związku z tym, dobrze jeśli kosmetyk ma nie tylko SPF, ale też składniki pielęgnujące i nawilżające. Warto postawić na krem o lekkiej, szybko wchłaniającej się formule, która nie pozostawia tłustego filmu na skórze – to z pewnością poprawi komfort w trakcie ćwiczeń.

Spływający w trakcie jazdy na rowerze krem to nic przyjemnego – powoduje szczypanie oczu i skóry, a kurz czy brud jeszcze bardziej przykleja się do twarzy. Właśnie dlatego, tworząc receptury kremów i testując je na sobie, zwracałem na ten aspekt szczególną uwagę. Po treningu marzy się tylko o zmyciu z siebie tych wszystkich zanieczyszczeń…

Kąpiel to pierwsza czynność, którą powinno się wykonać po ćwiczeniach – usunięcie potu i zabrudzeń ze skóry twarzy minimalizuje ryzyko powstawania stanów zapalnych. Ze względu na to, że cera po treningu jest często rozgrzana i zaczerwieniona, najlepiej wybrać delikatny kosmetyk oczyszczający z łagodzącym pantenolem lub niacynamidem. Żel z mikrocząsteczkami usunie zanieczyszczenia, ale nie będzie podrażniać. Mycie twarzy warto zakończyć zimnym strumieniem, dzięki czemu zwęzimy nieco pory.

Po treningu i kąpieli przychodzi czas na odpoczynek i regenerację ciała. Jak wspomóc te procesy w przypadku skóry twarzy?
Najlepiej postawić na wielofunkcyjny krem, który nie tylko dogłębnie nawilży naskórek, ale także go zregeneruje. Kosmetyk z aktywnymi substancjami, jak matrixyl czy kwas hialuronowy, przyspiesza procesy naprawcze w wierzchnich warstwach skóry i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Mężczyźni są wyjątkowo wrażliwi na uczucie lepkości po aplikacji produktu, dlatego, tak jak w przypadku produktów z filtrem, świetnie sprawdzą się szybko wchłaniające preparaty. Dobrym zakończeniem takiej pielęgnacji jest aplikacja kremu pod oczy – skóra w tej okolicy jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego warto zapewnić jej dodatkowe wsparcie.

Edyta Engländer
Dermatolog

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej

Męska skóra starzeje się później?

Męska skóra starzeje się później?

Prawda! Mężczyźni później zaczynają się starzeć, jednak ich zmarszczki są zdecydowanie głębsze i bardziej widoczne niż kobiet. Męskie kosmetyki do ...
Czytaj dalej
Jak dbać o skórę twarzy mężczyzny w zimie – pielęgnacja męskiej twarzy.

Jak dbać o skórę twarzy mężczyzny w zimie – pielęgnacja męskiej twarzy.

Jak dbać o skórę twarzy mężczyzny w zimie Zima to wyjątkowa pora roku. Prawdopodobnie wszystkie istoty chodzące, pływające, latające i pełzające...
Czytaj dalej